Jak wyprać tapicerkę meblową (i nie zniszczyć kanapy)?

Jak wyprać tapicerkę meblową (i nie zniszczyć kanapy)?

22.10.2023

Na zdjęciu: kanapa po próbie samodzielnego prania sodą.

Jak wyprać tapicerkę meblową (i nie zniszczyć kanapy)?

Drugie zdjęcie – po praniu ekstrakcyjnym przez firmę Biały Słoń.

Jak wyprać tapicerkę meblową (i nie zniszczyć kanapy)?

Pranie tapicerki meblowej to nic trudnego. Po przypadkowym wylaniu na nią kawy czy wina po prostu biegniesz do sklepu po jeden z tych “cudownych”, od wielu miesięcy reklamowanych w telewizji środków na plamy. Po powrocie do domu szybko przecierasz zabrudzenie i kanapa znów wygląda jak nowa. Znasz to? My też nie… Tak bywa, tyle że w bajkach. Lub w reklamach. Prawda jest taka, że czyszczenie tapicerki meblowej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. W naszym dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, dlaczego tak trudno przeprowadzić ten zabieg samodzielnie oraz jakie możliwości daje czyszczenie tapicerki meblowej metodą ekstrakcyjną.

Uff, plama zeszła z tapicerki. W połowie…

Jeśli po użyciu jednego ze środków odplamiających z marketu plama nie zeszła to, jak się okazuje, jeszcze nie koniec świata. Dużo gorzej dzieje się bowiem wówczas, gdy zeszła ona, powiedzmy, w połowie, jednak w efekcie uporczywego czyszczenia zabrudzonego miejsca naruszona została struktura materiału. Zdarza się to całkiem często i niestety bywa nieodwracalne – Twój mebel nigdy nie będzie już wyglądał jak nowy, a miejsce, z którego próbowałeś usunąć plamę, wyraźnie różniło się będzie od reszty powierzchni, tworząc mało estetyczne wrażenie. Dlaczego tak właśnie się dzieje?

Brud, który pozostaje…

Meble tapicerowane mają to do siebie, że ich powierzchnia wyjątkowo szybko i wyjątkowo intensywnie wchłania każdy brud. Nie chodzi przy tym wyłącznie o kurz, ale również o pot, tłuste plamy, plamy z kawy, herbaty i wina oraz wszelkiego rodzaju inne przypadkowe zabrudzenia. Gdy już zostaną one przez tapicerkę wchłonięte, proste na pozór czyszczenie kanapy czy krzesła może okazać się zadaniem niewykonalnym. I na ogół tak właśnie się dzieje. Używając miski z wodą i dodatku w postaci odplamiacza pozbędziesz się jedynie niewielkiej części zabrudzeń – ich pozostała, większa na ogół część, nadal pozostanie pod powierzchnią materiału. Może więc dobrym rozwiązaniem będzie powtarzanie zabiegu prania tapicerki meblowej aż do skutku?

Prosta droga do zniszczenia kanapy

Wiesz już, że Twoje czyszczenie kanapy nie jest tak efektywne jak w przypadku reklamy, w której uśmiechnięta pani raz czy dwa razy przeciera zabrudzoną powierzchnię i mebel, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wraca do stanu idealnego. Być może stwierdzisz jednak, że reklama ma swoje prawa i to Ty powinieneś włożyć w czyszczenie tapicerki meblowej więcej wysiłku. Nie rób tego! Wiedz, że każda kolejna, nieudana próba czyszczenia mebla zwiększa prawdopodobieństwo jego trwałego zniszczenia. Co więcej, tapicerka po takich zabiegach stanie się zawilgocona i z jeszcze większą łatwością przyciągać będzie kolejne zabrudzenia. Nawiasem mówiąc, przypadkowo dobrane środki czyszczące również pozostawiają często ślady na czyszczonej powierzchni. Pamiętaj – samodzielne pranie tapicerki meblowej to często po prostu rozcieranie brudu po czyszczonej powierzchni. Czy zatem istnieje jakiś inny, lepszy sposób? Na szczęście tak!

Pranie tapicerki metodą ekstrakcyjną

Skoro tapicerka tak łatwo (i głęboko) wchłania zabrudzenia, jedynym skutecznym sposobem jest ich rozpuszczenie, a w następnej kolejności wchłonięcie przez odkurzacz. Nie, nie ten zwykły, domowy. Mowa tu o odkurzaczu profesjonalnym, jakim jest maszyna ekstrakcyjna Karcher. Mowa też o profesjonalnych środkach do czyszczenia, a także o specjaliście, który może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w skutecznym praniu tapicerki meblowej metodą ekstrakcyjną. Osoba taka wie, jak przeprowadzić ten skomplikowany zabieg w taki sposób, by nie tylko skutecznie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię, ale też w najmniejszym stopniu jej nie uszkodzić.

Metoda ekstrakcyjna prania tapicerki meblowej w  firmie Biały Słoń

Nasza firma praniem tapicerki zajmuje się od roku 2012. Co ciekawe, 40% zleceń otrzymujemy właśnie od klientów, którzy podjęli próbę samodzielnego czyszczenia zabrudzonej powierzchni. Nie, nie zawsze jesteśmy w stanie im pomóc. Zdarza się, że powstałe przebarwienia, przetarcia czy wyjątkowo uporczywe plamy (np. z krwi) nie mogą już zostać usunięte. Na szczęście są to stosunkowo rzadkie przypadki – zwykle mebel da się nie tylko uratować, ale i przywrócić do stanu niemalże idealnego. W 80% przypadków Twoja kanapa wyglądać będzie jak nowa.

Dlaczego warto zaufać właśnie nam?

Od początku naszej działalności wypraliśmy tapicerkę w kilku tysiącach kanap, narożników, wersalek, sof, foteli i krzeseł. Nasz zespół to osoby z wieloletnim doświadczeniem w czyszczeniu tapicerki. Nie tylko nigdy nie uszkodziliśmy żadnego z mebli, ale wiele z nich uratowaliśmy (i uchroniliśmy przed wyrzuceniem na śmietnik). Zadowolenie klienta to dla nas absolutny priorytet. W przypadku innego niż zapowiedziany rezultatu prania tapicerki meblowej gwarantujemy Ci zwrot do 100% poniesionych kosztów.