Porównanie metody ekstrakcyjnej prania tapicerki meblowej oraz metody prania parą

Meble tapicerowane są synonimem komfortu i przytulności w każdym wnętrzu. Niestety, kanapy, fotele i krzesła pokryte tkaniną są szczególnie narażone na zabrudzenia, które wymagają regularnego czyszczenia. Choć wiele osób próbuje radzić sobie z plamami za pomocą domowych metod, większe zanieczyszczenia mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia tapicerki, jeśli nie są odpowiednio usunięte. Metoda ekstrakcyjna okazuje się niezwykle skuteczna i pozwala przywrócić meblom ich dawny blask, dzięki czemu mogą wyglądać jak nowe.

Różnice między praniem ekstrakcyjnym a czyszczeniem parą

Często mylnie utożsamia się pranie ekstrakcyjne z czyszczeniem parowym, jednak są to dwie różne techniki. Pranie ekstrakcyjne odbywa się w temperaturze od 30 do 50 stopni Celsjusza, podczas gdy czyszczenie parowe operuje w zakresie od 80 do 120 stopni Celsjusza. Pranie ekstrakcyjne jest bardziej skuteczne w przypadku tapicerki, dywanów i wykładzin, ponieważ dokładnie płucze włókna materiału, czego nie zapewnia czyszczenie parowe.

 Zalecenia producentów i bezpieczeństwo tkanin

Wielu producentów mebli tapicerowanych, wykładzin i dywanów rekomenduje metodę ekstrakcyjną jako najlepszy sposób czyszczenia. Niska temperatura prania zapobiega kurczeniu się tkanin, co czyni tę metodę bezpieczną dla materiałów wrażliwych na wysokie temperatury. Proces czyszczenia ekstrakcyjnego polega na natryskiwaniu preparatu czyszczącego na tkaninę, który rozpuszcza brud. Następnie substancja czyszcząca jest odsysana do odkurzacza, a włókna tkaniny są  płukane czystą wodą, pozostawiając jedynie śladowe ilości detergentu.

Czyszczenie parowe – ograniczenia

Czyszczenie parowe nie sprawdza się w przypadku silnych zabrudzeń. Użycie dużej ilości wody i specjalistycznych środków piorących w metodzie ekstrakcyjnej przynosi znacznie lepsze rezultaty. Ponadto czyszczenie parowe można stosować tylko na dywanach tolerujących wysokie temperatury. Dywany wełniane oraz te z włókien syntetycznych mogą ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia parowego. W świetle tych faktów, metoda ekstrakcyjna jest zdecydowanie bardziej odpowiednia do czyszczenia mebli tapicerowanych, wykładzin i dywanów niż czyszczenie parowe.

Profesjonalne czyszczenie – gwarancja sukcesu

Choć metoda ekstrakcyjna jest bardzo skuteczna, osiągnięcie optymalnych rezultatów wymaga doświadczenia i wiedzy. Osoba niedoświadczona może łatwo zniszczyć tapicerkę meblową, próbując samodzielnie przeprowadzić czyszczenie ekstrakcyjne. Specjalista wie, jak unikać przemoczenia dywanu, skutecznie wypłukać detergent i zapewnić odpowiednie warunki schnięcia.  

Nasza firma oferuje profesjonalne usługi prania ekstrakcyjnego. Nasi wykwalifikowani pracownicy szybko i sprawnie wyczyszczą nawet duże powierzchnie, usuwając trudne plamy. Nie warto ryzykować i próbować samodzielnie eliminować uciążliwe zabrudzenia. Zaufaj profesjonalistom, którzy zrobią to lepiej i bezpieczniej! Zamówić pranie ekstrakcyjne tapicerki meblowej można tutaj